W środę, trzeciego września uczestnicy pleneru wzięli udział w warsztatach malarskich prowadzonych przez Teresę Urbanowską. Niektórzy, po raz pierwszy trzymali pędzle w ręku i pod wnikliwym okiem artystów tworzyli swoje obrazy. Okazało się że wielu z nich posiada ukryty talent. Pozostali uczestnicy pleneru spędzali czas na rekreacji nad basenem czy przy kręglach lub w siłowni. Wieczorem spotkaliśmy się w kinie „Bajka” w Poraju na autorskim wieczorze poezji Tadeusza Krzysztofa Knyziaka piszącym pod pseudonimem „Coobus”. Poznaliśmy jego piękną poezję, którą prezentował sam autor. Byliśmy pod wielkim wrażeniem jego twórczości.

 

Następnego dnia zaraz po wczesnym śniadaniu wyjechaliśmy na autokarową wycieczkę w dolinę Prądnika. Naszym główny celem zwiedzania był zamek w Pieskowej Skale, Grota Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym. W zamku przewodnik zapoznał nas z historią obiektu, który tak jak i Wawel nie uległ zniszczeniu. Był również czas na indywidualne zwiedzanie pomieszczeń muzealnych i chwilę odpoczynku przy dobrej kawie w zamkowej restauracji. Następnym punktem programu było zwiedzanie Groty Łokietka, której ciekawą historię i związane z nią legendy opowiedziała nam przewodniczka. W trakcie wycieczki ciekawostki odnośnie Jury Krakowsko – Częstochowskiej opowiedziała nam Danuta Kontny – uczestnik pleneru a o Zawierciu i okolicach (przez które przejeżdżaliśmy) opowiedział Jacek Świderski.

 

Piątego września rano, po śniadaniu, uczestniczyliśmy w warsztatach malowania na porcelanie prowadzonych przez Danusię Rasińską. Samą prowadzącą zaskoczyła liczba chętnych do nauki. Zapoznaliśmy się z zasadami malowania na porcelanie a następnie każdy z nas zgodnie ze swoją wizją artystyczną tchnął nowe życie w przedmioty z porcelany. Znów zaskoczyła nas różnorodność tematyki i wizji autorskich.

Na koniec należy stwierdzić, że wszyscy twórcy prowadzący warsztaty robili to w sposób profesjonalny. Wiedza, którą się dzielili, przekazywana była prosto i zrozumiale. Praca tak nas pochłania, że traciliśmy poczucie czasu. Dziękujemy za tak wspaniałe zajęcia.

W międzyczasie, nasza koleżanka Danuta Kontny zorganizowała dla kobiet sesję zdjęciową w własnoręcznie uszytych epokowych strojach. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

 

Wieczorem, w kinie „Bajka” w Poraju uczestniczyliśmy w magicznym spotkaniu z pisarką, charyzmatyczną kobietą – Ewą Kassalą. Jak zwykle zachwyciła nas swoją twórczością i piękną narracją, przenosząc nas w czasy pierwszych władców Polski, gdyż w tym roku obchodzimy tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością między innym: Wójt Gminy Poraj Pani Katarzyna Kazimierczak, Dyrektorka GOK w Poraju Magdalena Ryziuk -Wilk, Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Poraju Anna Wągrowska-Kumor. Na koniec spotkania uczestnicy mogli otrzymać dedykacje w książkach Ewy Kassali z podpisem autorki.

Późnym wieczorem Komisarz Pleneru Ewa Macek zebrała od twórców prace poplenerowe, a część osób przygotowywała salę na uroczystą kolację po wernisażu.

 

 

 

 

 

Wszystkie zdjęcia w GALERII

Zdjęcia Jacek Świderski, Danuta Kontny

Tekst Jacek Świderski