Miesiąc: czerwiec 2025

KOMUNIKAT o dyżurach w Kole

KOMUNIKAT

Zgodnie z Uchwałą nr 14 z dnia 16 czerwca 2025 roku Zarządu Koła nr 31 SEiRP w Siemianowicach Śl.  od lipca tego roku

dyżury w kole pełnione będą

w każdą 2 i 4 środę miesiąca

w dotychczasowych godzinach tj. od 14.00 do 17.00.

Najbliższy dyżur będzie 9 lipca 2025 roku

W razie konieczności wcześniejszego skontaktowania się niż w niż dyżuru prosimy o kontakt telefoniczny do:

Prezes Zarządu Koła Ewy Macek tel. – 509 606 715

Sekretarza Zarządu Koła Jacka Przybylaka tel. – 501 469 499

Wystawa Danuty Kontny

 

13 czerwca z inicjatywy Prezes Koła nr 31 SEiRP w Siemianowicach Śl. Ewy Macek i Wiceprezesa Michała Szynol otwarto wernisaż naszej koleżanki artystki Danuta Łamacz Kontny pod patronatem prezydenta Rafał Piech w Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Malarstwo Danuty ujmuje całe bogactwo intensywnego przeżywania życia przez artystkę, wielu podróży i ciekawości świata. W sposób delikatny i subtelny wpływa na widza swoim pięknem. Prowokuje do rozglądania się, spostrzegania i zauważania otaczającego nas świata, bo najważniejszym aspektem sztuki jest ukazanie piękna i wywołanie u widza emocji. Wernisaż zainaugurował wystawę w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich na którą zapraszamy do 25 sierpnia br. można obejrzeć prace Danuty i rozkoszować się bogactwem twórczości artystki.

Wszystkie zdjęcia w Galerii

15 lecie UTW w Siemianowicach Śl.

12 czerwca 2025 r. Prezes Koła 31 SEiRP w Siemianowicach Śląskich Ewa Macek wraz z Wice prezesem Michałem Szynol uczestniczyli w przepięknym wydarzeniu, którym był 15 Jubileusz Siemianowickiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gratulujemy Pani Prezes Renacie Jaroń Guzy przygotowania tak wspaniałej imprezy.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, a wszystkim studentkom i studentom oraz kadrze UTW życzymy wspaniałego wakacyjnego wypoczynku.

 

Wszystkie zdjęcia w Galerii

Tekst i zdjęcia M. Szynol

Wiedeń 2025

W dniach od 06 – 08 czerwca br. Zarząd Koła 31 SE i RP Siemianowice Śl. zorganizował wycieczkę do Wiednia, zaprosił także członków Kół z: Rzeszowa, Częstochowy, Czechowic Dziedzic, Mysłowic i gości z Opolszczyzny.

W drogę wyruszyliśmy o 4 rano trochę zaspani ale pełni nadziei na wspaniałą podróż pod opieką pani pilot Marzeny Karcz. Po 6 godzinach jazdy piętrowym autokarem kierowcy Darek i Michał z firmy Bomatur w Czechowicach Dziedzicach bezpiecznie dowieźli nas do Wiednia gdzie pierwszym punktem naszej wycieczki było wzgórze Kahlenberg, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o męstwie armii Jana III Sobieskiego i zachwyciliśmy się przepiękną panoramą Wiednia.

Następnie powędrowaliśmy do starego miasta gdzie podziwialiśmy śmiałą architekturę Friedensreicha Hunderstwassera charakteryzującą się falistymi liniami, roślinnością na elewacji i tarasach oraz brakiem prostych kątów.

 

 

Tam dołączyła do nas przewodnik z Wiednia pani Bożena Steinwider, która uprowadziła nas po starówce odkrywając przed nami uroki i tajemnice tego miasta.

Po tym spacerze mieliśmy okazję zajrzeć na Plater wczuwając się w atmosferę nieustannej zabawy i zjeść w jednej z lokalnych restauracji tradycyjny wiedeński sznycel i tort Zachela.

Na koniec tak wyczerpującego dnia udaliśmy się na obrzeża miasta gdzie czekała na nas miła niespodzianka w postaci luksusowego hotelu Plaza.

Drugi dzień po śniadaniu zaczęliśmy od pieszego zwiedzania centrum Wiednia podziwiając architekturę i poznając historię najciekawszych budynków jak parlament, Belweder, opera upajaliśmy się w Różanym ogrodzie poznając historię i ciekawostki z życia rodziny cesarskiej Habsburgów. Ważnym punktem programu była wizyta w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu gdzie w ciągu kilku godzin można było odbyć podróż w prehistoryczne czasy spojrzeć w oczy praprzodkom zobaczyć jak żyli czy wsłuchać się w ryk Tyranozaura.

 Była to bardzo pouczająca podróż.  Na zakończenie dnia była regionalna kolacja przy muzyce z tańcami w słynnej wiosce winiarzy Grinzing.

 

 

Trzeci dzień zaskoczył nas trochę deszczową pogodą na szczęście w programie mieliśmy wizytę w letniej rezydencji cesarskiej czyli w pałacu Schoenbrnn. Tam mogliśmy poznać zwyczaje dworskie i życie pary cesarskiej tj. Elisabeth Kaiserin von Oesterreich czyli Sisi i Franciszka Józefa I.

Po dwugodzinnym spacerze przez cesarskie komnaty najwytrwalsi udali się na wzgórze po przeciwnej stronie pałacowego parku gdzie z tarasu pawilonu Gloriette mogli podziwiać panoramę całego kompleksu i zamgloną panoramę Wiednia. Po tak wypełnionych atrakcjami trzech dniach pełni wrażeń i dobrego humoru wróciliśmy wieczorem do Katowic.

Dzięki Biurze Podróży „PLUS WAKACJE” z Rudy Śląskiej i pani pilot – Marzenie Karcz przenieśliśmy się w niezapomnianą podróż w czasie, poznaliśmy lepiej kulturę i historię tego wspaniałego miasta.

Jednym słowem mówiąc Wiedeń nas zafascynował, wspólny pobyt nas jeszcze bardziej zintegrował i w planach mamy kolejny wyjazd za rok.

Całość zdjęć w Galerii

Tekst J. Świderski

Zdjęcia I. J. Świderscy, E. Macek, T. Sucholewska

Wystawa Danuty Kontny

,,Moje malowanie”

DANUTA KONTNY – mieszkanka Świętochłowic, emerytowana nauczycielka, wciąż aktywna zawodowo, wykładowca przygotowujący młodych ludzi do zawodu nauczyciela. Członkini Koła nr 31 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Siemianowicach Śl. Malarstwo zawsze było jej pasją jednak ograniczało się do zwiedzania galerii. W czasie pandemii wzięła pędzle do ręki , tak zaczęła się przygoda z malowaniem sztalugowym. Wciąż poszukuje swojego miejsca malarstwie, tematy czerpie z własnych fotografii, ilustracji. Niedawno rozpoczęła przygodę z malarstwem plenerowym. Ulubiona technika to akryl, chociaż maluje też akwarelami i szkicuje architekturę. Główne tematy jej prac to kwiaty, krajobrazy oraz architektura śródziemnomorska. Realizuje się też podróżując po bliższej i dalszej okolicy. Uczestniczka VII Ogólnopolskiego Pleneru Plastycznego „Magia Gór Stołowych” w Szczytnej. Swoje prace wystawiała w 2024 r. na wystawach zbiorowych : w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczytnej i w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śl., których organizatorem było Koło 31 SE i RP w Siemianowicach Śl. Wycieczki na Jurę Krakowsko – Częstochowską z jej pięknymi średniowiecznymi zamkami zainspirowały ją do tworzenia strojów z tej epoki, w których wraz z przyjaciółmi bierze udział w rekonstrukcjach bitw i imprez na zamkach, np. Bitwa pod Grunwaldem czy Juromania. Jako że podróżowanie to jej wielka pasja zwiedza różne zakątki świata. Oprócz wspaniałych przygód i wspomnień z każdej podróży przywozi inspiracje , które można podziwiać na kolejnych obrazach. ,,Moje malowanie” to nie jedyna pasja. Po za obrazami jej pasją są robótki ręczne, wykonuje prace na szydełku ,drutach czy haftuje piękne wzory. Kolejną pasją jest Mindmapping czyli myślenie wizualne, z którego prowadzi zajęcia dla nauczycieli i młodzieży.

Wycieczka do Wiednia

PRZYPOMNIENIE

Dla osób jadących na wycieczkę do Wiednia.

Wyjazd w dniu 6.06.2025 r. o godz. 4.00

z Katowic – ul. Sądowa 5 (Międzynarodowy Dworzec Autobusowy)

z Czechowic – Burger King ul. Węglowa 17 o godz. 4.45

Należy mieć ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport.

Dla osób chętnych do zwiedzenia Pałacu Schönbrunn –

koszt wejścia 33 €/osobę płatne gotówką w autokarze przewodnikowi.

Spotkanie z Jolantą Kwaśniewską

Każde spotkanie z Panią Prezydentową -JOLANTĄ KWAŚNIEWSKĄ bardzo mile wspominam, zwłaszcza ostatnie z grupą 28 aktywnych działaczek z woj. śląskiego i Opolszczyzny.

Jestem wdzięczna wspaniałej pisarce – EWIE KASSALI, która jest naszą cudowną przewodniczką i organizatorką spotkań z Pierwszą Damą – Jolantą Kwaśniewską.

To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłam być koordynatorką wyjazdu do Fundacji „Porozumienie Bez Barier” w Warszawie i spotkania z Prezydentową – JOLANTĄ KWAŚNIEWSKĄ.

Spotkanie to, po raz kolejny, utwierdziło mnie, jaką energię i moc do działania przekazuje nam Pierwsza Dama, która ma Wielką Klasę i Cudowne Serce.

Tekst i zdjęcia E. Macek

Dzień Dziecka

Kolejna świetna impreza organizowana w Siemianowicach Śląskich, w której uczestniczyli członkowie Koła 31 SEiRP w Siemianowicach Śląskich. Tym razem, to organizowany DZIEŃ DZIECKA, który znowu okazał się strzałem w dziesiątkę. Była świetna zabawa, a organizatorzy zapewnili wiele wspaniałych rozrywek.

Dziękujemy organizatorom za możliwość tworzenia z Wami tak wspaniałych wydarzeń.

Zdjęcia i tekst M. Szynol

Wszystkie zdjęcia w Galerii

Koło nr 31 - Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Siemianowicach Śląskich