Miesiąc: maj 2025

Wybory prezydenckie 2025

W niedzielę 1 czerwca 2025 roku to nie tylko Dzień Dziecka ale święto demokracji i zaszczytny przywilej każdego z Nas do decydowania o naszej przyszłości wybierając Prezydenta RP. Kto czuje się odpowiedzialny za swoją i wszystkich nas przyszłość nie powinien zrezygnować z prawa do głosowania.

Spotkajmy się w punktach wyborczych.

Dzień Dziecka

Koło Nr 31 SEiRP w Siemianowicach Śl.

jako jeden ze współorganizatorów corocznych obchodów Dnia Dziecka zaprasza wszystkich wraz ze swoimi pociechami (wnukami) na wspaniałą zabawę.

Międzypokoleniowy Festyn Profilaktyczny

MIĘDZYPOKOLENIOWY FESTYN PROFILAKTYCZNY

W środę 14 maja 2025r. w Siemianowicach Śląskich na terenie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego odbył się Międzypokoleniowy Festyn Profilaktyczny, którego organizatorem było Koło nr 31 Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Siemianowicach Śląskich. Wydarzenie było objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie- Rafała Piecha. Powyższym przedsięwzięciem dowodził – Wiceprezes Koła – Michał Szynol. W imprezie tej brało udział ok. 200 osób, w tym 60 dzieci.

Współorganizatorami imprezy byli: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie, ZO PZŁ Katowice, Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śl., Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śl., MOPS Siemianowice Śl., WOPR Siemianowice Śl., Katowicki Oddział Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Katowicki Oddział NFZ, Spółka ZTE Siemianowice Śl., Spółka PGZ Rosomak Siemianowice Śl., Fundacja „Piastun- Wyrównywanie Szans” Siemianowice Śl., Fundacja Akuku z Rudy Śląskiej. Wśród zaproszonych gości z UM Siemianowice Śl. byli: II Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śl. – Beata Gałecka, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu – Krzysztofa Nos, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej – Katarzynę Jończyk, Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych – Elżbieta Nieszporek,a także- Dyrektor MOPS- Mariusz Kacy.

Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach reprezentowali: Naczelnik – mł.insp. Marcina Budzich i Z-cę N-ka – nadkom. Karolina Szlęzak. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach reprezentował Prezes – Mieczysław Skowron i V-ce Prezes Henryk Mikosz. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli prezesi kół wraz z członkami z Gliwic, Częstochowy i z Mysłowic. Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Katowicach reprezentował Łowczy Okręgowy – Mariusz Miśka.

Z Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich przybyli: oficer prasowy – nadkom. Tatiana Lukoszek i asp. Arkadiusza Lasyk, którzy prowadzili zajęcia profilaktyczne wraz z funkcjonariuszami WRD z KMP w Piekarach Śl. Miłym akcentem było przyłączenie się funkcjonariuszy WRD z KMP w Piekarach Śl., którzy wystawili 2 motory i radiowozy.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich reprezentowana przez Dowódcę JRG st.kpt. Adama Kołakowskiego i Oficera Prasowego kpt. Sebastiana Karpińskiego.

Głównym celem festynu było szerzenie ogólnych zasad bezpieczeństwa i zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb najmłodszych uczestników i seniorów. Współorganizatorzy przygotowali stoiska, gdzie można dokonać pomiaru ciśnienia, kontroli masy ciała oraz uzyskać wiele porad.

Odbyły się prelekcje na temat:

  • bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz szeroko rozumianej profilaktyki wiktymologicznej, jak nie stać się ofiarą przestępstwa (KMP Siemianowice Śl.);

  • profilaktyki zdrowotnej, zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, zasad higieny i zapobiegania infekcjom (Sanepid);

  • zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (WOPR);

  • bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz bezpieczeństwa w konkretnych sytuacjach przed ogniem, czadem i wadliwymi instalacjami (KMP Straży Pożarnej);

  • informacji z zakresu działalności NFZ ( wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Jedną z największych atrakcji były pokazy sprzętu policyjnego( 2 motory, radiowozy), strażackiego( 2 wozy strażackie), wozu bojowego, wystawionego przez Spółkę PGZ Rosomak z Siemianowic Śl., a także samochodu ciężarowego „Scania”, wystawionego przez Spółkę ZTE z Siemianowic Śl, które także miało stoisko z akcesoriami profilaktycznymi.

Dzieci mogły wsiąść do radiowozów czy wozów bojowych, a także porozmawiać z funkcjonariuszami o ich codziennej pracy. Strażacy demonstrowali techniki ratownicze,

a policjanci przypominali o zasadach bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.

Sporą atrakcją dla dzieci było przybycie na miejsce imprezy maskotki policyjnej Sznupka, który rozdawał najmłodszym upominki.

Uczestnicy mieli ponadto wyjątkową okazję wypróbowania swoich umiejętności w strzelaniu na profesjonalnej strzelnicy, zarówno z broni krótkiej-pistoletu i długiej-karabinu pod okiem doświadczonych dwóch instruktorów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty florystyczne w wykonaniu członkiń Fundacji „Akuku” z Rudy Śl., które rozdawały, wykonane kompozycje kwiatowe.

Pamiętaliśmy również o słodkim poczęstunku, napojach i kiełbaskach, które serwowała „Dolci” – firma cateringowa, fundacja „Piastun” częstowała uczestników festynu popcornem i watą cukrową.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom za zaangażowanie. Takie inicjatywy są niezwykle ważne dla integracji społeczności lokalnej w różnym wieku, środowisk zawodowych i budowania świadomości w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Należy, zaznaczyć, że to już druga taka otwarta impreza organizowana przez Koło nr 31 SE i RP w Siemianowicach Śl. Składamy podziękowanie Prezydentowi i Wydz. Polityki Społecznej za dofinansowanie w postaci Małego Granta wym. imprezy.

Uczestnicy, zarówno seniorzy jak i dzieci opuszczali festyn bardzo zadowoleni, zwłaszcza, że dopisała pogoda.

Na powyższe przedsięwzięcie przybyła TVP3 Katowice, a przedstawiciele organizatora i zaproszonych gości udzielali wywiadów. Relacja z Międzypokoleniowego Festynu Profilaktycznego trafi więc do szerszego grona odbiorców. Relacja z wym. wydarzenia będzie emitowana w TVP 3, w dniu 27 maja 2025r. o godz. 16, w audycji po tytułem ” A kto nam zabroni”, powtórka tego samego dnia o godz. 21.00. Zapraszamy.

Wszystkie zdjęcia w Galerii

Opracował: Albert Majdarzecznik ZOW SEiRP w Katowicach

Zdjęcia: Jacek Świderski

Michał Szynol

Albert Majda

Komunikat

OGŁOSZENIE

W dniu 14 maja 2025 roku

dyżur w siedzibie koła jest odwołany

z uwagi na organizowanie w tym czasie

Festynu Międzypokoleniowego.

Następny dyżur będzie w dniu 21 maja 2025 roku w dotychczasowych godzinach.

Wycieczka do Sejmu

        W dniu 7 maja 2025 roku na zaproszenie Pani Poseł Ewy Kołodziej członkowie ZOW SEiRP w Katowicach i kilka osób z naszego koła mieli możliwość zwiedzenia Sejmu RP. Wyruszyliśmy z Katowic i po kilku godzinach znaleźliśmy się w Warszawie.

Mając chwilę czasu do wizyty w Sejmie przespacerowaliśmy się po pobliskim Ogrodzie Łazienkowskim podziwiając historyczną architekturę i przepiękną teraz przyrodę.

Na koniec tego spaceru zatrzymaliśmy się na chwilę przed Belwederem.

W końcu o ustalonej godzinie spotkaliśmy się z Posłanką Ewą Kołodziej i zaproszonym przez nią Sekretarzem Stanu (wiceminister) w MSWiA Wiesławem Szczepańskim. Na początek po przejściu przez strefę kontroli z uwagi na porę obiadową zajrzeliśmy do restauracji sejmowej gdzie czekał tam na nas obiad. Korzystając z okazji Prezes Ewa Macek i Prezes Sylwia Romaniuk podziękowały posłance za dotychczasową współpracę i wspieranie naszych działań wręczając bukiet kwiatów.

Po obiedzie rozpoczęliśmy zwiedzanie Sejmu rozpoczynaj oczywiście od sali plenarnej. Z uwagi na toczące się obrady Sejmu w ciszy zajęliśmy miejsca na górnym balkonie i przez parę chwil mogliśmy obserwować przebieg posiedzenia ( omawiano projekt ustawy pomocowej dla powodzian). Dużym zaskoczeniem i miłą niespodzianką była chwila kiedy prowadząca posiedzenia wicemarszałek Dorota Niedziela przywitała nas i pozdrowiła.

 

Był to bardzo miły akcent naszej wizyty w parlamencie. Następnie przeszliśmy w kuluary gdzie czekał już na nas wiceminister Wiesław Szczepański który przedstawił nam aktualny stan działań w sprawie ustawy represyjnej i odpowiadał na zadawane przez nas pytania.

Następnie wraz z przewodnikiem z Kancelarii Sejmu przeszliśmy do holu gdzie upamiętniono zabitych w czasie wojny polskich posłów i tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Tam też widzieliśmy czekających na możliwość wywiadów dziennikarzy.

Z kolei przeszliśmy na znane wszystkim z mediów schody sejmowe gdzie zrośliśmy sobie wspólne zdjęcie.

Nie omieszkaliśmy również przejść przed salę im. Kazimierza Pużaka ( pamiętna sala kolumnowa) gdzie posłanka Ewa Kołodziej opowiedziała nam o realnej pracy posłów i „życiu” Sejmu. Był też czas na zdjęcia. Na zakończenie wszyscy dostali od Posłanki Ewy Kołodziej pamiątkowe drobiazgi. Po wyjściu z Sejmu i chwili odpoczynku wsiedliśmy do autokaru w drogę powrotną do Katowic. To był dzień pełen wrażeń.

Przez cały ten czas opiekowała się nami Dyrektor Biura Posłanki Ewy Kołodziej – Pani Natalia Wodniok.

Dziękujemy Pani Poseł Ewie Kołodziej za umożliwienie odwiedzenia Parlamentu.

Całość zdjęć w Galerii

Zdjęcia Jacek Świderski, Michał Szynol

Święto flagi

Koło nr 31 - Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Siemianowicach Śląskich