W ślad za informacją ZG SEiRP i FSSM RP przekazujemy:

Renta wdowia – wnioski od stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Warunkiem otrzymania prawa do renty wdowiej jest spełnienie określonych warunków. Wnioski o tzw.  rentę wdowią dostępne będą od 1 stycznia 2025 r. przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od  1 lipca 2025 r.  W przypadku wniosków złożonych do  30 czerwca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r.. Na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy. Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Na stronie ZER MSWiA znaleźliśmy informację „Zbieg renty rodzinnej z „własnym” świadczeniem” /link:

https://www.gov.pl/web/zermswia/zbieg-renty-rodzinnej-z-wlasnym-swiadczeniem/

Informacji nadaliśmy bardziej czytelną formę graficzną /łatwą do czytania po wydrukowaniu/ i przekazujemy wszystkim zainteresowanym. Informacja dostępna tutaj:

https://seirp.pl/wp-content/uploads/renta-wdowia-informator-zer-mswia.pdf

 

RENTA WDOWIA” OD 1 STYCZNIA 2025 r.

(Opracowano na podstawie informacji Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie)

Dnia 16 sierpnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ta ustawa wprowadza do polskiego prawa tzw. „Rentę Wdowią”.

Renta Wdowia” przysługuje wdowom i wdowcom, którzy spełniają łącznie wszystkie następujące warunki:

  1. Osiągnęli powszechny wiek emerytalny, tj. 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna;
  2. Nabyła/nabył prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed osiągnięciem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna);
  3. Pozostawała/pozostawał we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  4. Nie zawarła/nie zawarł nowego związku małżeńskiego po śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.

Wypłata świadczenia w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.

Osobie uprawnionej do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia wypłaca się wg korzystniejszego wariantu:

1) 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia

albo

2) 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej

Suma świadczeń w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury obecnie jest to 5.342,88 zł.

Natomiast kwota obowiązująca od 1 lipca 2025 r. zostanie podana po 1 marca 2025 r., tj. po waloryzacji świadczeń.

W przypadku przekroczenia ww. limitu, wojskowe (policyjne) świadczenia emerytalno-rentowe ulegają pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Do limitu świadczeń w zbiegu uwzględnia się świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz dodatki o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniem.

Procentowy wskaźnik wysokości renty wdowiej wynosić będzie:

  • od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. – 15%
  • od 1 stycznia 2027 r. – 25%

Ustalenie zbiegu świadczeń i ich wypłaty dokonuje się na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek do pobrania – TUTAJ.

Wnioski złożone do 30 czerwca 2025 r. skutkować będą nabyciem prawa do świadczeń w zbiegu i ich wypłatą z dniem 1 lipca 2025 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw
(
Dz. U. z 2024 r. poz. 1243).
Aktualny tekst jednolity ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – 
Dz. U. z 2024 r. poz. 1631.

Na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych została umieszczona interaktywna ankieta, dzięki której można sprawdzić czy dana osoba będzie mogła skorzystać z renty wdowiej. Ankieta w postaci pytań sprawdza krok po kroku czy świadczeniobiorca spełnia wszystkie warunki do jej przyznania.

Ankieta – TUTAJ