Święto Policji

Za stroną KMP w Siemianowicach Śl.

Święto Policji to data szczególna dla wszystkich funkcjonariuszy. To czas awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań dla policjantów i pracowników Policji. 8 lipca uroczystość ta, dla siemianowickich stróżów prawa, odbyła się w Parku Tradycji. W tym roku ma ona szczególny wydźwięk ze względów na obchody 100. rocznicy powstania Policji Województwa Śląskiego. W uroczystej zbiórce jako gość honorowy udział wziął I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Mariusz Krzystyniak.

Tegoroczne obchody są wyjątkowe, ponieważ przypada 100. rocznica utworzenia Policji Województwa Śląskiego, która działała na obszarze Górnego Śląska przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego. W piątek 8 lipca w Parku Tradycji odbyła się uroczysta zbiórka siemianowickich stróżów prawa z okazji Święta Policji. Rozpoczęła się złożeniem meldunku I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariuszowi Krzystyniakowi przez dowódcę uroczystości nadkom. Grzegorza Pasternaka. Minutą ciszy uczczono pamięć poległych na służbie funkcjonariuszy Policji oraz zmarłych na skutek zarażenia wirusem SARS-COV-2, w tym szczególnie ku pamięci naszego policjanta asp. Roberta Kotuły.

Następnie gospodarz uroczystości, Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskich podinsp. Michał Szynol, przywitał zaproszonych gości, policjantów, policjantki, pracowników komendy oraz rodziny i osoby bliskie mundurowym. Złożył serdeczne życzenia policjantkom, policjantom oraz pracownikom Policji, dziękując za codzienną służbę oraz zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych. Pan Komendant podziękował również przedstawicielom władz samorządowych za współpracę oraz instytucjom wspierającym pracę naszych policjantów. Po przemówieniu zaprezentowany został spot przedstawiający dzień ze służby policjantów różnych pionów, który powstał przy współpracy z Fundacją Grot oraz “Uskrzydlony Fotograf”- Marcin Rzepczyk.

Następnie odbyła się część okolicznościowa, podczas której odczytano wyciągi z rozkazów o mianowaniu na wyższe stopnie służbowe w korpusach oficerskim, aspiranckim, podoficerskim i posterunkowych. W tym roku 57 spośród 150 policjantów naszej komendy otrzymało takie nominacje. Najbardziej wyróżniający się w służbach prewencyjnych policjanci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Prezydenta Miasta Pana Rafała Piecha. Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia i zasługi trafiły także do funkcjonariuszy zrzeszonych w NSZZP, które wręczył Vice Przewodniczący NSZZP w Katowicach mł.insp. Grzegorz Kuliberda i Przewodniczący Terenowego Zarządu NSZZP w Siemianowicach Śląskich mł.asp. Arkadiusz Baryluk.

Z okazji 100. rocznicy powstania Policji Województwa Śląskiego, jak również Święta Policji, Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskich razem ze swoim I Zastępcą podinsp. Waldemarem Wierzyckim, wręczył pamiątkowe medale dziękując za współpracę i okazywane wsparcie w realizacji zadań Policji. Przy okazji naszego Święta nie sposób było nie podziękować za okazywane wsparcie, włożony trud i zaangażowanie w funkcjonowanie naszej komendy urzędnikom korpusu cywilnego i pracownikom Policji. Prezydent Miasta ufundował z tej okazji upominki, które razem z listami gratulacyjnymi wręczył z Komendantem podinsp. Michałem Szynolem.

Po uroczystych wręczeniach głos zabrał Prezydent Miasta Pan Rafał Piech, Prokurator Rejonowy w Siemianowicach Śląskich Pani Beata Cedzyńska oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Mariusz Krzystyniak.

Splendoru całej uroczystej zbiórce dodawała wyśmienita orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod kierownictwem tamburmajora mł.asp. Kamila Markiela.

 

Całość zdjęć w Galerii