Notatka z wycieczki do Sejmu RP w dniu 23.09.2022

Korzystając z zaproszenia pani posłanki Ewy Kołodziej oraz europosła pana Jana Olbrychta grupa naszych seniorów Koła Nr 31 w Siemianowicach Śląskich, wzięła udział w wycieczce autokarowej do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu RP. Udział wzięli również seniorzy z Mysłowic, Rudy Śląskiej, Katowic, w sumie 54 osoby. Podróż przebiegła w miłej atmosferze pod przewodnictwem pani Moniki ………
W promieniach jesiennego słońca, spacerkiem przeszliśmy przez Park Łazienkowski fotografując się przed pomnikiem księcia J. Poniatowskiego na ul. Wiejską, gdzie znajdują się budynki naszego Parlamentu. Przywitała nas pani posłanka Ewa Kołodziej, i po odbyciu dokładnej kontroli przeprowadzonej przez ochronę przewodniczka oprowadzała grupę przez 3,5 godziny objaśniając między innymi zabudowania na makiecie, parki, parkingi itp.
Najważniejszym i najciekawszym punktem zwiedzania była Sala Posiedzeń. Z wysokości pierwszego piętra – miejsca dla gości i obserwatorów obrad mieliśmy okazję widzieć cały układ Sejmu, miejsce marszałka, prezydenta, poszczególnych ugrupowań, komisji. Tam też posłanka odpowiadała na nasze pytania dotyczące techniki głosowania, rygorów, dyscypliny itp. Przeszliśmy przez wiele korytarzy, schodów oglądając tablice pamiątkowe między innymi poświęcone ofiarom katastrofy Smoleńskiej 10.04.2010r, obecności w Sejmie papieża Jana Pawła II w roku 1999, widzieliśmy wejście do Sali Senatorów, wejście do sali Kolumnowej i wiele innych miejsc. Poznaliśmy w jakich warunkach na korytarzu pracują dziennikarze przygotowując sprawozdania z przebiegu obrad sejmowych.
Cisza, czystość, piękne marmurowe posadzki, tablice upamiętniające ważne wydarzenia o randze światowej, flagi Unii Europejskiej, Polski, Ukrainy stwarzały wrażenie majestatu i bogactwa.
Na pamiątkę pobytu otrzymaliśmy drobne gadżety7: notes, długopis i magnes ze zdjęciem gmachu Sejmu RP. Wróciliśmy do Katowic o 21.00, trochę zmęczeni, ale bogatsi o wiedzę o naszym Parlamencie.

 

Całość zdjęć w Galerii.